Víte, jak doma ukládat a skladovat letní pneu?

Aby pneumatiky vydržely v provozuschopném stavu co nejdéle, musí být po dobu zimního spánku správně uskladněné. Jestli jste už stihli přezout na zimní pneu, budete brzy řešit otázku, kam s těmi letními. Samozřejmě můžete využít placené služby pneuservisů, které vám pneu za poplatek uloží do další sezóny. Máte-li k dispozici garáž, sklep či dílnu, bezpečné uskladnění letních pneu pro vás nebude až tak velkým oříškem. Stačí jen dodržet pár základních pravidel.
Uložené pneuVíte, jak správně skladovat sezónní pneumatiky?

Skladování letních pneumatik s ráfkem vs. bez ráfku

Zpravidla se rozlišují dva způsoby ukládání a skladování pneu podle toho, jsou-li s ráfkem, či bez něj. Mnozí majitelé aut totiž používají jen jednu sadu kol, a tak při každém přezouvání musí navštívit pneuservis, kde jim na disky obují druhou sadu pneumatik. Jiní se s neustálým přehazování gum na ráfky nechtějí trápit, a tak pořizují další disky (plechové, či lité) a nechávají je nasazené jak na letních, tak zimních pneumatikách.

Správné uložení pneu na discích

Pokud se chystáte uložit na zimu kompletní kola, tj. pneumatiky na discích, skladujte je naležato, případně do sloupce. Díky tomu minimalizujete riziko poškrábání disků. Kompletní kola je možné také zavěsit a umístit do vyšších poloh. K takovému řešení se přiklání ti, kteří nemají velké skladovací prostory a chtějí využít každé volné místo v garáži či skladu. Gumy zavěšené u stropu nebudou ničemu překážet. Pneu na discích můžete naležato umístit také do profesionálních regálů, které se vyznačují vysokou nosností. V průběhu zimy byste pak měli uskladněné pneu několikrát přeskládat, aby se kola zatěžovala rovnoměrně.

Správné uložení pneu bez disků 

Patříte-li mezi skupinu motoristů, kteří si nechávají kola na disky každou sezónu přehazovat, budou pro vás platit jiná pravidla. Pneumatiky bez disků se totiž naopak nemají pokládat na sebe ani zavěšovat. Nejlepším způsobem je uskladnění nastojato. Aby nedocházelo k deformaci pneumatik, v průběhu zimy je několikrát pootočte. Tento způsob uskladnění je pro pneu bez ráfků nejšetrnější, protože stojí ve stejné poloze jako na autě a dotýkají se pevného podkladu jen malou částí běhounu.

Sklady pneumatik a pneuservisy využívají pro uskladnění speciální typy regálů bez pevných polic, kde se pneu dotýká na dvou místech. Míra zatížení je tak ještě menší. Pro uskladnění pneu v domácích podmínkách však dobře poslouží i standardní typy průmyslových regálů, například lakovaný o délce 2 metry s nosností až 2 tuny.
Návod na skladování pneuPneumatiky na ráfcích a bez nich se skladují jinak.

6 důležitých pravidel při skladování pneumatik

Aby uskladněné pneumatiky co nejdéle vydržely, nedeformovaly se a neměnily své vlastnosti, je důležité kromě správného uložení dodržet i další důležitá pravidla:

  1. Pneu očistěte – než letní pneu uložíte do regálu, odstraňte z nich viditelné nečistoty (bláto, kamínky, zbytky asfaltu). Budou-li před uložením mokré, nechte je nejprve proschnout.
  2. Najděte chladné místo – pneumatiky musí být uloženy na chladném místě, kde teplota dlouhodobě nepřesáhne 15 °C. Ideální je garáž, sklep či dílna. Vyhněte se umístění poblíž kotle nebo jiného zdroje tepla.
  3. Zabraňte přístupu světla – směsi, ze kterých se pneumatiky vyrábí, reagují na UV záření. Proto by na uložené pneu neměly dopadat sluneční paprsky, které by mohly způsobit vznik prasklin a tvrdnutí gumy. Pokud vám do garáže svítí slunce, pneumatiky zakryjte.
  4. Pravidelně kontrolujte tlak – uskladněné letní pneumatiky by měly být po celou dobu zimního spánku správně nahuštěné. Protože může docházet k postupnému samovolnému upouštění vzduchu, tlak několikrát během zimy zkontrolujte a pneu případně dofoukněte.
  5. Označte si pneu křídou – při přezouvání na zimní gumy si ty letní označte křídou. Na autech s předním pohonem se přední pneu ničí rychleji než zadní. Na jaře je můžete prohodit, abyste docílili rovnoměrného opotřebení.
  6. Pneumatiky neskladujte venku – vyhněte se skladování pneu na dvoře nebo zahradě. Pokud nemáte sklep či garáž, zaplaťte pneuservisu za odborné uskladnění. Životnost pneu se výrazně prodlouží, a vy tak ve výsledku ušetříte.

Při přesunu do skladovacího prostoru můžete použít i skladový vozík nebo rudl, se kterým se moc nenadřete. Usnadňujte si práci, co to jde a šetřete svou peněženku. Stačí jen dodržet pár jednoduchých pravidel skladování, a životnost pneumatik se vám podstatně prodlouží.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nejnovější články