Je tu zima a s ní i vlhkost – jak si s ní poradit?

Také se během zimního období potýkáte s orosenými okny a výskytem plísní na stěnách? Pak máte stejně jako mnoho dalších domácností problém s vysokou vlhkostí. Ta se během zimy projevuje jak v domech, tak bytech, a to především kvůli nedostatečnému větrání a chladnému vlhkému vzduchu, které se dostává do vnitřních prostorů. Na jedné straně může být vysoká vlhkost způsobena nedostatečným zateplením a špatnou izolací stavby, na straně druhé nevhodnými návyky. Přečtěte si, jak si poradit s vysokou vlhkostí i bez stavebních úprav.
Žena s odvlhčovačemPoradíme vám, jak na to!

Jaká je ideální hodnota vlhkosti vzduchu a jak ji změřit

Pokud nechcete, aby vaše domácnost svým vnitřním klimatem připomínala prádelnu, nebo vyprahlou poušť, musíte udržovat relativní vlhkost na optimálních hodnotách. Během léta by se měla vlhkost pohybovat v rozmezí od 40 do 55 %, v zimě může být o něco vyšší. Ideální hodnota je v rozmezí od 45 do 60 %.

Příznakem vysoké vlhkosti je výskyt černých teček nebo map na stěnách, a to zpravidla kolem oken, kde se vlhkost sráží jako první. Hodnotu relativní vlhkosti u vás doma můžete sledovat pomocí speciálního měřiče vlhkosti. Dobře vám poslouží také domácí meteostanice, která vedle sledování teploty měří i relativní vlhkost vzduchu. Nebývá nejpřesnější, ale pro domácí použití dostačuje. Sledujte hodnoty několikrát během dne a zjistěte, při jakých činnostech vlhkost vzroste, nebo naopak poklesne. Získáte přehled i mikroklimatu své domácnosti a budete vědět, kdy je třeba podniknout kroky ke snížení vlhkosti vzduchu.
Správné klima diagramJak je na tom vaše domácnost?

Větrejte o sto šest a nebojte se přitopit

Nejjednodušším způsobem, jak si v zimním období poradit s nadměrnou vlhkostí v domě či bytě, je často a intenzivně větrat. Plísně se v zimě objevují zpravidla právě proto, že lidé v chladných dnech moc větrat nechtějí, aby nepřišli o drahocenné teplo. Budete-li větrat několikrát denně okny otevřenými dokořán, problém s vysokou vlhkostí možná okamžitě zmizí. Vyvarujte se však dlouhému větrání otevíráním oken „na ventilačku“. V takovém případě byste tepelné ztráty opravdu pocítili a vytopení místnosti na ideální teplotu by nějaký čas zabralo.

V situacích, kdy je vlhkost vzduchu extrémně vysoká (například při sušení prádla) zvyšte výkon topení. Voda se bude rychleji odpařovat a v kombinaci s intenzivním větráním odejde z bytu či domu takřka okamžitě.

Se snížením vlhkosti pomůže klimatizace i ventilátor

Máte v bytě nebo rodinném domě klimatizaci, která v létě běží na plné obrátky, ale v zimě si na ni ani nevzpomenete? Zkuste ji občas zapnou i během zimního období. Většina výkonných klimatizačních zařízení dokáže účinně snižovat vzdušnou vlhkost, mnohé modely pak umí i přitápět. Nezapomínejte také na zapínání ventilátorů v koupelnách a na toaletách, kde je problém s vysokou vlhkostí velmi častý. Dostatečně výkonný ventilátor odsaje vlhký vzduch během pár minut, a tak koupelna už nebude připomínat parní saunu.

Pořiďte si odvlhčovač nebo pohlcovač vlhkosti

Pokud se dlouhodobě potýkáte s vysokou vlhkostí vzduchu a nepomáhá vám ani časté větrání, popřemýšlejte nad pořízením odvlhčovače, případně pohlcovače vzduchu. Odvlhčovač je elektrické zařízení vybavené ventilátorem, který nasává vlhký vzduch. Ten se pak zkapalňuje a zůstává v nádobce.

Na trhu jsou k dispozici odvlhčovače různého výkonu, které se liší množství odvlhčeného vzduchu za den. Konkrétní typ vybírejte podle velikosti místnosti, objemu odvlhčeného vzduchu za den a velikosti nádoby na kondenzát. Odvlhčovače bývají zpravidla kompaktní a nezaberou příliš místa, takže se bez problémů vejdou třeba i na malý policový regál.

Druhou možností je pořízení pohlcovače vzduchu, který k provozu nepotřebuje elektrickou energii. Vlhkost ze vzduchu se absorbuje do náplní v podobě granulí či tablet, které je třeba pravidelně obměňovat. Protože pohlcovače nepotřebují zdroj energie, hodí se i pro použití do sklepa, spíže, chalupy nebo dílny. Rozměry jsou ještě kompaktnější, a tak vám na regálech do dílny nezaberou téměř žádný prostor.

Při vaření používejte digestoř

Pokud rádi a často vaříte, můžete mít s nárazovým a skokovým zvýšením vlhkosti vzduchu v domácnosti problém. Opět při vaření větrejte, aby se vlhký vzduch dostal co nejrychleji ven. Máte-li v kuchyni digestoř, neváhejte ji použít. Proti vlhkosti vám však pomohou jen digestoře s odtahem. Recirkulační digestoře vybavené filtry sice z výparů vzniklých při vaření odstraní mastnotu a pachy, ale vlhkost nesnižují.

Pokud často perete, investujte do sušičky

Jestli v domácnosti během zimy často sušíte prádlo na sušáku, vysoké vlhkosti vzduchu se doma nevyhnete. V zimním období se venkovní šňůry na prádlo moc neprohnou, v podstatě se suší jen v domácnostech. Dobrým řešením je pořízení sušičky prádla, díky které odpadnou starosti s umísťováním sušáku do prostoru a s odpařováním vlhkosti z prádla a oblečení.

Nevzdávejte se – s vysokou vlhkostí vzduchu v domě či bytě se dá efektivně bojovat. Větrejte, větrejte a větrejte, pořádně si zatopte a používejte vhodné spotřebiče. Na plíseň nebo nepříjemně vlhký a těžký vzduch si ani nevzpomenete.


Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Nejnovější články

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení